(oštećene, ispucane i porozne površine)
Plovila u proizvodnji, kao i već korištena plovila, bez obzira na materijal gradnje (stakloplastika, čelik, aluminij i sl.), često iz raznih razloga zahtijevaju bojanje, a preduvjet za kvalitetno bojanje je pravilna priprema i zaštita podloge.
Posebno je čest slučaj kod starijih plovila izrađenih od stakloplastičnih kompozitnih materijala, da nakon određenog perioda korištenja imaju potrebu za osvježenjem bočnih dijelova trupa i nadgrađa, jer gelcoat, kao vanjski sloj stakloplastičnih plovila s vremenom postane porozan, izgubi sjaj, te na pojedinim mjestima dolazi do raznih većih ili manjih oštećenja (pukotine, rupice, napuknuća i sl.).
Podvodni dio u pravilu se redovito održava (barem je tako predviđeno) redovitom obnovom antivegetativne zaštite, prilikom čega se ujedno saniraju i eventualna oštećenja i nedostaci, a gornji/vanjski dio plovila se polira i tretira raznim zaštitnim sredstvima, ali dođe trenutak kada i taj dio treba ozbiljnije urediti, da bi se plovilu vratio onaj stari, odnosno novi sjaj.
Na starijem zapuštenome plovilu se takva sitna oštećenja i pukotine u principu i ne primjećuju, ali kada takvu površinu želimo na adekvatan način sanirati i pripremiti za bojanje, tu često dolazi do problema… Ukoliko se ispucali i/ili porozni gelcoat ne tretira pravilno, sama boja u startu će možda i prekriti oštećenja, ali vrlo brzo će ista ponovno izaći na vidjelo.
Iz tog razloga smo Vam odlučili predstaviti sugeriranu tehnologiju za sanaciju oštećenih ispucalih i poroznih površina, te kompletan sistem pripreme i bojanja International Paint Yacht sistemom/proizvodima.
U gore prikazanoj shemi aplikacije navedeni su svi preporučeni proizvodi.
Sama priprema površine (gelcoata) uključuje odmašćivanje, pranje i brušenje.
Nakon toga slijedi najbitniji dio; treba napraviti novu – zdravu podlogu za temeljni i završni premaz, te ujedno zatvoriti poroznu/oštećenu površinu. Taj dio odrađujemo aplikacijom proizvoda Epoxy GP Coating, te nakon njega Interprime 820.
Sada je površina zatvorena i nema više vanjskih utjecaja na gelcoat i sada se odrađuju sva potrebna kitanja. Za veća i dublja oštećenja koristi se epoksidni kit Interfill 830, a za manja oštećenja i završnu obradu (zatvaranje) većih kitanih površina Interfill 833. Ukoliko nema potrebe za većim količinama kita, može se koristiti i proizvod Watertite.
Nakon što se kit osuši, nastupa brušenje, te po potrebi ponavljanje postupka; do zatvaranja svih oštećenja.
Nakon toga cijelu površinu ponovno zatvaramo epoksidnim premazom Interprime 820 i sada možemo reći da imamo zdravu podlogu za temeljni i nakon toga završni premaz.
Kao temelji premaz može se koristiti Perfection Undercoat, a ukoliko ima potrebe za nešto većim brušenjem, kako bi stvarno izgladili površinu „do savršenstva“, preporuka je koristiti Perfection PRO Undercoat, koji se može u kratkome periodu aplicirati u više slojeva i u znatnoj većoj debljini, koja će kasnije dozvoljavati više brušenja, a da se pritom ne ukloni cijela aplicirana debljina temeljnog premaza.
Nakon sušenja, površina se brusi za brusnim papirima gradacije P400 i sada već dobivate glatku/polusjajnu površinu (tzv. eggshell), koja Vam daje viziju gotove površine.
Moguće je i tonirati temeljni premaz sa završnom bojom, kako bi prilikom bojanja boja bolje pokrivala i kako se kod eventualnih kasnijih oštećenja ne bi vidio veliki kontrast.
Nakon toga preostala nam je još samo završna boja – Perfection PRO.
O tome proizvodu ne trebamo više puno pričati; on govori sam za sebe…
Radi se o vrhunskom dvokomponentnom poliuretanskom završnome premazu dubokog i visokog sjaja sa izuzetnom UV zaštitom, duge trajnosti.
Perfection Pro postoji u varijantama za aplikaciju kistom/valjkom, te za aplikaciju špricom.
Vrlo često ljudi misle da je aplikacija rađena špricom, a u stvari se radilo o valjku… uz malo truda možete dobiti vrhunski – profesionalni rezultat.
Za više informacija o navedenome sistemu, te International Paint proizvodima, njihovoj primjeni i načinu upotrebe, kontaktirajte nas.
Niže prilažemo i nekoliko fotografija po fazama, gdje je primijenjena istovjetna gore opisana tehnologija…