Ukoliko je Vaš postojeći antivegetativni premaz u dobrome stanju; što znači da se ne ljušti, nema debelih naslaga koje pucaju i slično, u tome slučaju brušenje prije nanošenja novog antivegetativnog premaza nije neophodno.
Takvu, dobru površinu, kada se premazuje sa istim i/ili nekim drugim kompatibilnim antivegetativnim premazom, dovoljno je dobro isprati vodom i spužvom ukloniti nečistoće, a vrlo praktično i dobro rješenje je i visokotlačna pumpa, ukoliko postoji mogućnost/uvijeti za korištenjem iste.
Ako je Vaš stari antivegetativni premaz u lošem stanju i prije nanošenja novoga zahtjeva parcijalno ili pak kompletno uklanjanje prethodnih slojeva antivegetativnog premaza, onda se to može odraditi na slijedeće načine:
- Profesionalni servisi i brodogradilišta uklanjanje antivegetativnog premaza najčešće odrađuju pjeskarenjem (danas postoje metode pjeskarenja kvarcnim pijeskom, suhim ledom, vodom pod izrazito visokim pritiskom i sl.). To je odličan način, ali zahtjeva određene uvjete, koje ne može svatko osigurati.
Osim toga, klasično pjeskarenje (kvarcnim pijeskom) često je previše agresivno i osim uklanjanja slojeva boje/antivegetativnog premaza, ostavlja i manja ili veća oštećenja na tretiranoj površini…
Svako takvo oštećivanje površine, odnosno otvaranje strukture (naročito ako govorimo o stakloplastičnim brodicama), zahtjeva kasnije primjenu odgovarajuće tehnologije (istovjetnu preporučenoj tehnologiji za sanaciju osmoze), kako bi površina uronjenog dijela plovila ponovno bila zaštićena vodonepropusnom barijerom, te na taj način spriječila potencijalno moguć nastanak osmoze.
- Ukoliko sami radite pripremu površine i aplikaciju antivegetativnog premaza, brušenje (bez obzira da li radite ručno ili korištenjem brusilica), preporučljivo je raditi „na mokro“.
Na taj način sprječava se širenje otrovnih para i prašine zrakom, jer ih voda zadržava i odvodi sa sobom. Ova metoda preporučljiva je kod brušenja bilo kakvih bojanih površina, a naročito kada se radi o antivegetativnim premazima, jer oni u svome sastavu imaju razne biocide, koji nikako ne čine dobro Vašem organizmu, stoga se treba na sve moguće načine zaštititi i onemogućiti ulazak istih u organizam (koristiti zaštitna maska, zaštitne rukavice, zaštitne naočale, zaštitno odijelo…).
- Od velike pomoći u uklanjanju starih slojeva antivegetativnog premaza sa Vašeg plovila, može biti proizvod Interstrip AF.
To je posebno formuliran neagresivni odstranjivač antivegetativne zaštite, koji ne oštećuje gelcoat, a učinkovito uklanja antivegetativnu zaštitu.
Nakon pranja površine slatkom vodom (po mogućnosti visokotlačnom pumpom), trakom zaštitite područja koja će/neće biti tretirano. Debljom četkom nanesite proizvod na željeno područje u debljini od 75-150 mic. mokrog sloja. Sistematski aplicirajte proizvod u preporučenoj debljini na površine od cca 1-2 m2, pri čemu vodite računa o adekvatnoj ventilaciji.
Proizvod ostavite da djeluje na površini barem 10 minuta. Nakon toga, dok je površina mekana, špatulom ili strugalicom uklonite naslage antivegetativnog premaza, pazeći pri tom da ne oštećujete/grebete površinu. Na zahtjevnijim područjima, gdje ima debljih naslaga, možete po potrebi ponoviti postupak. Nakon završetka površinu isperite slatkom vodom.

Za sve dodatne informacije o preporučenim tehnologijama i proizvodima, te njihovoj primjeni i načinu upotrebe, kontaktirajte naš stručni tim, koji će Vam sa zadovoljstvom pomoći.